LaktoStacje

LaktoStacje – miejsca przyjazne mamom!

 

Przy okazji przygotowań do Tygodnia Promocji Karmienia Piersią narodził się w nas pomysł, aby promować karmienie naturalne i jednocześnie uczynić Toruń miastem przyjaznym dzieciom i rodzicom. W ten sposób narodziła się idea LaktoStacji – miejsc specjalnie przeznaczonych do karmienia dzieci. Chcemy łączyć, a nie dzielić – LaktoStacje mają być otwarte na każdą mamę – karmiącą piersią, swoim mlekiem z butelki, czy mlekiem modyfikowanym – ale też na ojców, babcie, dziadków i każdego opiekuna dziecka. Będą to miejsca, gdzie każdy może komfortowo, w przyjaznej atmosferze nakarmić swoje dziecko.

Chcemy, aby LaktoStacje powstały w miejscach na terenie całego miasta, aby dostępne były dla jak najszerszej grupy rodziców. Naszym zamiarem jest stworzenie miejsc nieco na uboczu, aby zapewnić komfort dla mamy i dziecka. Chcemy wyposażyć je w plakat informacyjny i poduszkę do karmienia, a w przyszłości również nanieść na interaktywną mapę miejsc przyjaznych rodzinie. Będziemy działać też w kierunku wyposażenia tych miejsc w przewijaki.

Aby otworzyć LaktoStację, nie potrzeba dużych nakładów. Konieczne jest przygotowanie wygodnego krzesła lub fotela w spokojnym miejscu nieco na uboczu, aby zapewnić mamie intymność i ograniczyć bodźce mogące rozproszyć dziecko. Nie musi być to jednak oddzielne, zamykane pomieszczenie – idea jest taka, aby LaktoStacje były widoczne w przestrzeni publicznej i nie wiązały się z izolowaniem osób karmiących.

Stowarzyszenie Instytut Rodzicielstwa każdą z LaktoStacji wyposaży w specjalnie dla nas przygotowaną poduszkę do karmienia firmy Ceba Baby, wykonaną z higienicznego materiału. Dostarczymy również plakat z logiem LaktoStacji oraz ciekawostką dotyczącą karmienia naturalnego.

Informacje o lokalizacji LaktoStacji będą dostępne w mediach społecznościowych – na facebooku Instytutu Rodzicielstwa oraz Tygodnia Promocji Karmienia Piersią – oraz na stronie www Instytutu Rodzicielstwa wraz z mapą tych miejsc.

Aby wprowadzić nasz plan w życie, potrzebujemy jednak Waszej pomocy. Organizujemy zatem zbiórkę, której celem jest pokrycie kosztów wygodnych, higienicznych, specjalnie dla nas wyprodukowanych poduszek do karmienia firmy Ceba Baby (20 poduszek firma zdecydowała się przekazać nam nieodpłatnie w ramach wsparcia akcji). Prosimy Was o wpłaty! Pomóżcie nam tworzyć przestrzeń przyjazną dla nas wszystkich! Informacje o zbiórce znajdziecie w tym LINKU.

Zapraszamy serdecznie do przyłączenia się do naszej inicjatywy!

 

Koordynator projektu

Irmina Granżan-Kawczyńska

telefon: + 48 531 650 500

e-mail: irmina.kawczynska@gmail.com