Parent's Lab

Gdy coś z karmieniem jest nie tak – profesjonalna pomoc w Toruniu

Moje dziecko się nie najada… Mam nietreściwy pokarm… Dziecko wisi przy piersi… Dziecko źle przybiera… Karmię piersią i nic prawie nie mogę jeść, a piersi strasznie bolą!…

Powyższe stwierdzenia pojawiają się bardzo często na różnych grupach i forach internetowych. Wynikają często z powielanych wielokrotnie mitów o diecie matki karmiącej czy nietreściwym pokarmie, które w kółko powtarzają osoby wokół karmiącej matki. Nawet oczytana mama, by zwątpiła w swoją wiedzę … W dodatku czasami takie sugestie czynią położne środowiskowe lub pediatrzy, którzy otaczają opieką matkę i jej małe dziecko. Cóż, to otaczanie opieką czasami nie najlepiej im wychodzi. Często też słyszymy, że karmienie musi boleć – zwłaszcza na początku. Po części to prawda – piersi muszą się przyzwyczaić, ale jeśli na piersiach masz rany, a ból nie ustępuje po tygodniu od porodu, to czas by sprawdzić Wasz proces karmienia: czasami wystarczy drobna korekta pozycji do karmienia przy pomocy doświadczonej mamy lub dyplomowanego Promotora Karmienia Piersią, a czasami wymaga to profesjonalnej pomocy medcznej doradcy lub innych specjalistów (gdy np potrzebne jest podcięcie wędzidełka lub rehabilitacja w związku z nieprawidłowym napięciem mięśniowym dziecka).

Sama będąc początkującą matką i karmicielką borykałam się z wieloma problemami – córka wcześniak, więc miała prawo czegoś nie umieć, np. ssać. I w piewien sposób było to moje szczęście w nieszczęściu. Po pierwsze, musiałam z nią się pojawiać regularnie w Przychodni patologii noworodka i zaburzeń laktacji, a po drugie, byłam na tyle długo w szpitalu, by dowiedzieć się, że jest ktoś taki jak Certyfikowany Dorardca Laktacyjny (CDL) i Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny (IBCLC). Dzięki temu od razu wiedziałam, gdzie mogę szukać pomocy.

Pierwszy kontakt z CDL miałam już w szpitalu, przed wyjściem z dzieckiem ze szpitala. Kolejny około tygodnia później i mam ten kontakt do dziś. Są to osoby oddane swojej pracy i ciągle uczące się. W Toruniu mamy to szczęście, że CDL/IBCLC mamy nawet kilka – są miejsca, gdzie na spotkanie z takim specjalistą trzeba jechać nawet 150 km. Dzięki temu każda mama, która ma wątpliwości, czy prawidłowo przystawia dziecko, w niedługim czasie może spotkać się z kimś, kto poprawi technikę lub poklepie po plecach i powie „good job”. Czasami wystarczy zadzwonić i zapytać, a pomoc udzielona przez telefon będzie wystarczająca. Są to osoby, z którymi można także zweryfikować wątpliwości pediatry, bo – choćbyśmy tego chcięli – pediatra nie jest specjalistą od karmienia piersią i nie musi mieć aktualnej wiedzy. Co czasami jednak nie powstrzymuje ich od udzielania rad i instrukcji. Dlatego jeśli mamy wątpliwości, czy naprawdę nasze mleko zawodzi i dlaczego dziecko za mało przybiera, to zanim podamy mieszankę, skontaktujmy się z tymi, dla których nasze problemy to codzienność.

A gdzie szukać pomocy?
1. Spis Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych znaleźć możemy na stronie WWW Centrum Nauki o Laktacji: spis doradców. Tam znajdujemy konkretnego doradcę i możemy się z nim skontaktować. Równolegle istnieje baza Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych, którą można znaleźć tu.
2. Możemy także skontaktować się z naszą toruńską Przychodnią Patologii Noworodka i Zaburzeń Laktacji przy Szpitalu na Bielanach: strona wwwtel.56 67 93 179. Doradcy pracują tam w poniedziałki (14:00-16:00), środy (8:45-10:50) i czwartki (14:00-16:00). Zatem nawet zapracowana mama, która musi jeszcze zaprowadzić starszaka do przedszkola ma możliwość spotkać się z CDL.
3. Bank Mleka Kobiecego – tu również pracują doradcy, z którymi można się spotkać. I przede wszystkim są to osoby-pasjonaci, które mają dużą wiedzę o mleku kobiecym. Więcej tu: telefon kontaktowy: 56 67 93 172.

A jak komuś nie chce się szukać po stronach WWW  – podaję kontakty bezpośrednio ?

  • dr lek. specj. neonatolog  Urszula Bernatowicz-Łojko (IBCLC) – Poradnia Patologii Noworodka i Zaburzeń Laktacji, Bank Mleka w Toruniu, tel. 566 101 179
  • położna mgr Janina Wroniecka (IBCLC) – Poradnia Patologii Noworodka i Zaburzeń Laktacji, Bank Mleka w Toruniu, Szkoła rodzenia „Maleństwo”, tel. 604 708 677, e-mail: jana.w7@wp.pl
  • położna Katarzyna Kaczmarek (CDL) – Bank Mleka w Toruniu, tel. 56 67 93 172
  • dypl. położna Hanna Kotewicz – Poradnia Patologii Noworodka i Zaburzeń Laktacji, Bank Mleka w Toruniu
  • położna Małgorzata Sós – Wojewódzki Szpital Zespolony, „USŁUGI POŁOŻNICZO – EDUKACYJNE „M – M”, WWW, tel. 605 550 622
  • położna Aneta Wełna Wojewódzki Szpital Zespolony, tel. 692 654 149; e- mail: anetawelna@wp.pl
  • lek. med. Ewa Wilkans – pracująca w CitoMed
  • położna Teresa Szmańda (IBCLC, CDL) – S-T-med sp z o.o. w Toruniu, tel.: 723 186 469, 606 898 88

Mam nadzieję, że każda Mama w Toruniu, która będzie potrzebowałą pomocy laktacyjnej otrzyma ją i będą się karmić długo i szczęśliwie ?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *